poniedziałek, 16 września 2013

POBIEGLI NA KAPLICÓWKĘ


 „Śladami bł. papieża Jana Pawła II po Ojczystej ziemi”
5-ta pielgrzymka biegowa i 35-lecie wyboru papieża Jana Pawła II.

W sobotę 7 września 2013r. o godz. 7.00 spod kościoła św. Michała Archanioła w Siemianowicach śl.-Michałkowicach,  grupa biegaczy wyruszyła na prawie 100-km. pielgrzymkę do Skoczowa na Kaplicówkę. Najpierw proboszcz ks. Eugeniusz Kurpas odczytał intencje  i udzielił błogosławieństwa na drogę. Bieg rozpoczęła rodzinna grupka (3+1) bo mama z dwoma córkami i 1 biegacz. Następnie w sztafecie wymieniali się kolejni zawodnicy.  Był krótki postój w Porębie k.Pszczyny - małej parafii, gdzie proboszczem jest ks.Stanisław Musioł, były wikary w Michałkowicach. Wytyczona trasa biegła przez tereny z pięknym krajobrazem, m.in. wzdłuż jezior Łąckiego i Goczałkowickiego. Przyjemna bryza dała ulgę zawodnikom biegnącym w palącym słońcu. Wbiegając do Skoczowa z daleka był widoczny cel pielgrzymki - wzgórze Kaplicówka z Krzyżem papieskim. Zawodnicy sami wybrali dodatkowe utrudnienie tj. wbiegnięcie po kilkudziesięciu schodach terenowych. Wynagrodzeniem za wielokilometrowy wysiłek był przepiękny widok na okolice Skoczowa, Ustronia, Wisły i cały Beskid Śl. Zaś na trasie zdarzały się co krok niespodzianki i zaskakujące zdarzenia m.in. pomyłki, przebite koło w samochodzie.  Problemy rozwiązywano sprawnie i na wesoło, choć okupione były dodatkowymi metrami drogi i kroplami potu. Dobrego nastroju nic nie było w stanie zamącić.
Po odpoczynku wszyscy uczestnicy wzięli udział w dziękczynnej Mszy świętej w znajdującej się tu kaplicy św. Sarkandra. Towarzyszący nam ksiądz Maciej sprawował eucharystię w  n/w. intencjach:
-o pokój w Syrii, krajach bliskiego wschodu i całym świecie;
-za wszystkich uczestników pielgrzymki biegowej i ich rodziny;
-we wszystkich sprawach znanych tylko Bogu.
Było to głębokie przeżycie, w miejscu gdzie w maju 1995 roku papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. i wygłosił aktualne na każdy czas słowa:
„Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!”  (Jan Paweł II).
Dzięki Opatrzności Bożej i wstawiennictwu bł.Jana Pawła II  szczęśliwie wróciliśmy do swoich rodzin.
Bóg zapłać wszystkim darczyńcom, którzy w jakikolwiek sposób wspierali tę piękną inicjatywę.

Ciekawostki.
Przy uliczce na wzgórze stoi kościół parafii ewangelicko-augsburskiej.
Na Kaplicówce natknęliśmy się na pary nowożeńców.
W tym samym dniu (7.09.2013r.) w Skoczowie odbywały się dożynki. Miał tam występ zespół "Siemianowice", do którego dobiegł jeden z naszych biegaczy  - bo jest artystą zespołu a przy okazji maratończykiem.  Cała nasza grupa głośno dopingowała śpiewających i tańczących artystów na rynku Skoczowa.
Organizatorzy:
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Siemianowicach Śl.-Michałkowicach
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej
Społeczna grupa biegaczy maratończyków
Patronat: PREZES DIAK Arch. Katowickiej

W imieniu Zespołu organizacyjnego
PREZES POAK - Stefan Wieczorek