niedziela, 18 września 2016

XII ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ DO BAZYLIKI ŚW. ANTONIEGO W RYBNIKU            W nadzwyczajnym Roku Świętym – Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz  Roku Miłosierdzia członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej pielgrzymowali w dniu 17 września 2016 roku  do Bazyliki p.w. św. Antoniego w Rybniku. W imieniu księdza proboszcza pielgrzymów powitał wikariusz tutejszej parafii.
Bazylika rybnicka jest Kościołem Jubileuszowym z Bramą Miłosierdzia, w którym uzyskać można odpust zupełny dla siebie lub dla zmarłych, stąd nieprzypadkowe miejsce naszego pielgrzymowania.
Uroczystą Mszę Świętą w intencji wszystkich członków Akcji Katolickiej oraz wszystkich zmarłych członków naszego Stowarzyszenia odprawił oraz wygłosił homilię nasz Asystent Archidiecezjalny ks. Piotr Rożyk. Zachęcał członków Akcji Katolickiej, by czas trwającego Roku Świętego był czasem intensywnej modlitwy, odnowy duchowej, przebaczenia i otwarcia się na łaskę Bożego Miłosierdzia. Ma to być czas naszych uczynków miłosierdzia względem duszy i względem ciała wobec najbardziej potrzebujących. Kapłan prosił byśmy byli „Miłosierni jak Ojciec”,  zawsze czynili dobro i w tym nie przestawali, bo doświadczenie Miłosierdzia staje się widzialne w świetle konkretnych uczynków. Na zakończenie Mszy Św. odmówiono wspólnie modlitwy warunkujące uzyskanie odpustu. Kolejnym punktem programu było Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Akt zawierzenia Akcji Katolickiej Bożemu Miłosierdziu zakończyły tę część modlitewną. 
            Przedstawiciel parafii zapoznał zgromadzonych pielgrzymów z bardzo ciekawą historią rybnickiej Bazyliki oraz przybliżył zebranym postać jej Patrona św. Antoniego, który jest także  Patronem Miasta. W godzinie południowej odmówiono wspólnie modlitwę „Anioł Pański” po której pielgrzymi przeszli do sali parafialnej na poczęstunek.
Po przerwie regeneracyjnej prezes p. Jerzy Karmański prowadził zebranie DIAK. Przekazał ważniejsze informacje z życia Akcji Katolickiej oraz ogłosił tematy i terminy przeprowadzenia Archidiecezjalnego Konkursu Literackiego dla dzieci i młodzieży, Konkursu Szachowego o Puchar Prezesa AK, Konkursu Plastycznego dla dzieci przedszkolnych. Rozdano plakaty informujące o konkursach z prośbą o ich wyeksponowanie w szkołach i innych placówkach oświatowych. oraz Regulaminy przeprowadzania konkursów. Prezes prosił o przestrzeganie zasad i terminów zgłaszania kandydatów.
Asystent ks. Piotr Rożyk zapraszał do udziału w rekolekcjach październikowych AK  w Brennej, które poprowadzi dyrektor Ośrodka Rekolekcyjnego – ks. Marek Gwioździk. Rozdano parafialnym oddziałom AK program rekolekcji w Brennej, które odbędą się w dniach 7 –9 października 2016 r.
Prezes Jerzy Karmański poinformował, że na odsłonięciu pomnika Augusta Hlonda oraz na pogrzebie śp. Agnieszki Kocurek był obecny poczet sztandarowy AK.
Nowe dekrety dla prezesów POAK będą wręczone z okazji Święta Chrystusa Króla – Święta Akcji Katolickiej.
            O godz. 14.00 pielgrzymi zebrali się w Bazylice, by uczestniczyć w Nabożeństwie do św. Antoniego, któremu przewodniczył miejscowy kapłan. Po jego zakończeniu ks. Piotr Rożyk podziękował wszystkim pielgrzymom AK za przybycie, miejscowym kapłanom oraz członkom POAK za życzliwe przyjęcie naszej pielgrzymki i udzielił wszystkim końcowego błogosławieństwa, z którym pielgrzymi w strugach ulewnego deszczu wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów.
            Parafii św. Antoniego składamy serdeczne Bóg zapłać!