środa, 16 listopada 2011

Rekolekcje Akcji Katolickiej Archidiecezji Katolickiej w Brennej

Tegoroczne październikowe rekolekcje poprowadził ks. proboszcz Piotr Brząkalik z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Szopienicach. Ksiądz rekolekcjonista oparł swoje rozważanie na Ewangelii o synu marnotrawnym przybliżając jej treść przez analizowanie postaci z obrazu Rembrandta „Powrót”. Ukazując ojca i synów wskazał nam, że czas rekolekcji to taki czas, aby poszukać w sobie zmian. Czasem szukamy chrześcijaństwa gdzieś daleko, wysoko, a ono jest tu i teraz. Mamy popatrzeć na siebie z dystansu- jeśli chcesz, aby ciebie słuchano to nie mów głośno, nie krzycz. Język porozumienia się między sobą i z najbliższymi jest bardzo ważny. Jeśli wyciszymy emocje łatwiej usłyszeć to co inni do nas mówią. Najwięcej krzywdy sprawiamy sobie językiem, a najczęściej najbliższym.
Wszystko co mamy dostajemy od Boga z miłości, bo nic nam się nie należy.
Symbolem miłości jest serce- Pan Bóg nas czuje, kocha nas jak matka z czułością i jak ojciec. Pan Bóg jest- wyrozumiały- czeka na nas (szanuje naszą wolność), towarzyszy nam (czasem z daleka). Pan Bóg wszystkich traktuje jednakowo i dla każdego ma tyle samo miłości. Miłość Pan Boga jest bezgraniczna i bezwarunkowa. Niczego nam nie wypomina. Pan Bóg każdego traktuje tak samo, każdy ma swoją szansę.
Ks. Piotr zwrócił nam uwagę na różne aspekty naszego życia takie jak zgoda. Fundamentem każdej zgody jest przyznanie się do winy. Zgoda na to co Bóg daje i na to co oddać muszę. Przyznanie się do błędu wobec Boga i ludzi.
Dojrzałość- miarą dojrzałości jest przewidywanie skutków- cokolwiek się robi i mówi należy przewidzieć tego konsekwencje. Mówienie o innych- trzeba być ostrożnym w ocenianiu innych- najlepiej mówić o sobie. Przebaczenie- nie jest proste. Moje oczekiwanie nie musi się spotkać z chęcią przebaczenia. Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć. Zmiana człowieka- my nie jesteśmy w stanie zmienić człowieka. Człowiek może się zmienić tylko sam. Jedyne co możemy zrobić to prosić, pomagać, ułatwiać. Obojętność- lekceważenie- to najgorsza postawa jaką możemy okazać Panu Bogu i ludziom.

Dziękujemy Ks. Piotrowi Brząkalikowi za ten czas zatrzymania się i za ukazanie największej miłości i mądrości Boga Miłosiernego.
W czasie rekolekcji był też czas na wspólną i osobistą modlitwę, wymianę doświadczeń, spacery przy pięknej pogodzie.
Następne rekolekcje w marcu 2012 roku.
Zapraszamy członków i sympatyków Akcji Katolickiej