poniedziałek, 27 listopada 2017

Spotkanie DIAK w parafii p.w. św. Brata Alberta w Żorach - Kleszczówce


W sobotę 18 listopada mieliśmy przyjemność spotkać się na diecezjalnym spotkaniu w parafii p.w.  Świętego Brata Alberta  w Żorach – Kleszczówce. Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie mszą św. podczas której miejscowy proboszcz ks. Proboszcz Piotr Grabiec przywitał  prezesów Akcji Katolickiej  z wszystkich  parafii przybyłych na to spotkanie. Podczas wygłoszonej homilii ks. Proboszcz zwrócił uwagę jak bardzo potrzebna jest nam modlitwa do pełnienia różnych wyzwań i obowiązków jakie przed nami stoją a jako przykład do naśladowania podał nam św. Brata Alberta i bł. Karolinę Kózkównę wspomnienie której obchodziliśmy w minioną sobotę.To oni mieli wielki duchowy kontakt z Bogiem i pokazali nam jak kontakt z Bogiem może pomóc każdemu człowiekowi do osiągnięcia zbawienia. 
Po uroczystej mszy św. udaliśmy się do salki katechetycznej w tamtej parafii i po smacznym poczęstunku  kontynuowany  był dalszy przebieg spotkania formacyjnego podczas którego pani Barbara Stencel przedstawiła nam historię swojej parafii której patronem jest św. Brat Albert. Mogliśmy zobaczyć wyświetlane na ekranie zdjęcia pokazujące jak od roku 1998  budowany był kościół i jak z biegiem czasu piękniała ta świątynia co wymagało wiele trudu i wyrzeczeń zarówno od proboszcza jak i wszystkich parafian, którzy aktywnie włączali do pracy. Za zgodą biskupa Damiana Zimonia pierwszą mszę odprawiono w tym kościele  w grudniu  1999 roku a była to uroczysta Pasterka  Pani prezes poinformowała nas również, że w nowej parafii powstawały także  nowe wspólnoty które zakładali parafianie z ich proboszczem a wśród nich jest Akcja Katolicka.
Po odmówieniu południowej modlitwy Anioł Pański głos zabrał proboszcz parafii ks. Piotr Krawiec który przybliżył nam postać patrona tamtej parafii wygłaszając wykład Św. Brat Albert na służbie zgłębiania godności człowieka. Tym właśnie wyróżniał się ten święty człowiek. Jego życie było związane z miłością do ludzi których szanował i wspierał swoją działalnością zachęcając do tego również innych . Brat Albert zajmował się biednymi i bezdomnymi ludzmi a ogrzewalnie miejskie zamieniał w przytuliska organizując również dla nich pomoc materialną. Zakładał również domy dla  sierot, kalek i nieuleczalnie chorych a żeby zdobyć ich całkowite zaufanie sam stał się biedaczyną. Życie  brata Alberta to nauka jak szanować ludzi i wspomagać ich w ich niedoli. Za swoją działalność Brat Albert został odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Wielką  Wstęgą Orderu Polonia Restituta a kanonizowany w 12 listopada 1989 roku przez  Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie. 


Na zakończenie naszego spotkania w Żorach prezes Karmański przedstawił ogłoszenia dotyczące naszej działalności w bieżącym roku . Spotkanie zakończyło się Nabożeństwem do św. Brata Alberta i błogosławieństwem ks. Proboszcza.
Czesław Pryszcz.