poniedziałek, 25 czerwca 2012

Nasze świadectwa rekolekcyjne

1) Rekolekcje DIAK w jakich uczestniczyłem w dniach 22-24 06 w Brennej były dla mnie wielkim przeżyciem duchowym. Prowadzący je ks. dr Piotr Szołtysik poruszył w swoich konferencjach wiele ważnych tematów,zachęcając nas do odważnego wyznawania wiary a także do szczerej i rzetelnej modlitwy, która jest duchowym kontaktem z Bogiem. W dzisiejszych czasach kiedy ludzie są bardzo zagonieni i zajęci codziennymi sprawami, Bóg spychany jest na dalszy plan i nasz kontakt z Nim niejednokrotnie ulega osłabieniu. Człowiek jest bardzo zagubiony i nie potrafi znaleźć na swoje stresy i problemy życiowe odpowiedniej recepty a to właśnie modlitwa jest ratunkiem na ten stan rzeczy. Modlitwa nie może być jednak odmawiana bez odpowiedniego nastawienia duchowego, odpowiedniej pokory i wiary a także bez wsłuchiwania się również w to co co nam chce przekazać Bóg. Nasza modlitwa mogła by być wtedy mało skuteczną. Na wiele innych problemów zwrócił uwagę nasz rekolekcjonista co pomogło nam wyciągnąć wnioski z naszej postawy podczas rozmowy z Bogiem. Rekolekcje były dla nas prawdziwą odnową duchową i zachętą do dalszej pracy nad sobą. W wolnych chwilach podczas prywatnych spotkań mieliśmy również możliwość spotkać się z naszym księdzem i podyskutować z nim na różne tematy co przyjmowaliśmy z wielką satysfakcją a spacery na wolnym powietrzu z widokiem na górskie krajobrazy pozwoliły nam odetchnąć czystym górskim powietrzem i nabrać sił fizycznych. Z żalem żegnaliśmy się na zakończenie naszego pobytu na rekolekcjach w Brennej bo stanowiliśmy jedną rodzinę a nasze podziękowania i chóralne sto lat odśpiewane naszemu rekolekcjoniście były naszą odpowiedzią na jego trud włożony w przygotowanie tego spotkania.
            Czesław Pryszcz.


2) Jak co roku, z ogromną  radością  wybrałam się wraz z mężem na rekolekcje do urokliwej Brennej. Razem, chcieliśmy na ten krótki czas, odsunąć  troski życia codziennego, troski powszednie tego świata, celem zbadania naszego sumienia, celem rozmyślań  nad tajemnicami naszej wiary i lepszego poznania, po co jesteśmy na tym świecie.

            Program rekolekcji, jak co roku był bardzo bogaty- był czas na bycie z naszym Panem w Wieczerniku , a także, na przyjacielskie pogłębianie relacji między uczestnikami – czuliśmy się jak w rodzinie.
            Głównym tematem rekolekcji była modlitwa, czyli nasza relacja z Panem Bogiem poprzez Jezusa Chrystusa. W uporządkowany, jasny i wspaniały  sposób nasz  Ks. Piotr, który prowadził rekolekcje, uświadomił nam, jak należy rozmawiać z Jezusem Chrystusem, któremu winniśmy bezgranicznie zaufać. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że naszym największym wrogiem jest pośpiech, że przed modlitwą  powinniśmy z pokorą  się wyciszyć, zatrzymać i uświadomić sobie, że  za chwilę, będziemy rozmawiali z samym Jezusem Chrystusem!! Często nie dopuszczamy Pana Boga do głosu!, chcemy Go przegadać, a powinniśmy słuchać! „Mów Panie  sługa Twój słucha”(Samuel)
Otrzymaliśmy także odpowiedź na pytanie,  dlaczego Pan Bóg nie zawsze wysłuchuje naszych modlitw. Zapominamy o tym, że to Pan nasz wie najlepiej co dla nas jest dobre, a co nie.
Po tych rekolekcjach postanowiliśmy sobie zwolnić tempo naszego życia i jeszcze bardziej zaufać naszemu Panu Bogu, który,  powinien być zawsze PIERWSZY.
       Alina i Józef Cichoniowie