piątek, 14 września 2012

Relacja z pielgrzymki biegowej " Śladami Jana Pawła II"

W nocy z 7/8 września 2012r. grupa osób zebrała się przy michałkowickim kościele św. Michała Archanioła by wyruszyć pielgrzymką biegową do Zakopanego. Motywem wyboru tej trasy były słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane  pod Wielką Krokwią w 1997r.:
 Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda – W górę serca!” Te słowa stały się idealnym przesłaniem, ważnym w  życiu każdego polskiego pielgrzyma. Wspólna modlitwa w kościele i błogosławieństwo proboszcza ks. E.Kurpasa były sygnałem do wyruszenia w daleką trasę. Biegacze zabrali ze sobą w specjalnym rulonie intencje parafialne. Nocną ciszę rozpraszał cichy tupot kroków biegaczy. Kolejno mijano ulice Siemianowic Śl., Mysłowic, Bierunia, Oświęcimia, Kęt, Porąbki, Żywca, Jeleśni. Tutaj droga zaczęła się piąć ostro w górę aż do granicy państwa w Korbielowie. Kolejny odcinek to drogi Słowacji: Oravska Polhora – Rabca – Zubrohlava – Namestovo – Oravska Priehrada – Trstena – Liesek  – Hladovka    Sucha Hora.  Siły biegaczom dodawały ciepłe, serdeczne pozdrowienia braci Słowaków. Powrót na polskie drogi nastąpił w Chochołowie i dalej szlakiem do Zakopanego przez Gubałówkę.
Ten etap wybrali sobie do pokonania zaprawieni w biegach wytrawni „górale”. Trzeba zaznaczyć, że na trasie biegu spotykaliśmy „ślady pozostawione przez bł. Jana Pawła II” oraz ślady postawione przez ludzi po jego odejściu do Domu Ojca. Są to nazwy ulic i placów, pomniki, szlaki górskie, itp.
Na całej długiej trasie panowała wspaniała braterska atmosfera pełna życzliwości, humoru i wzajemnego wsparcia  w trudnych chwilach. Piękno górskiego krajobrazu pozwoliło biegnącym pokonać zmęczenie, zmienną pogodę z deszczem i głęboko przeżywać tę drogę kończącą się pod Giewontem  z  monumentalnym krzyżem na szczycie.

W sanktuarium MB Fatimskiej w Krzeptówkach odbyło się krótkie spotkanie z księdzem Kustoszem i przekazanie przesłania pielgrzymki. Ks. Kustosz pobłogosławił uczestników. Pielgrzymi przynieśli do sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach również swoje bardzo osobiste intencje ukryte w sercu a znane tylko Bogu.   
Końcowy etap to klasztor sióstr Urszulanek na Jaszczurówce. Tutaj wspólny posiłek, zwiedzanie pokoiku pobytu bł. Jana Pawła II oraz kaplicy klasztornej. Pani Barbara Ponicka podzieliła się emocjonalnie swoimi przeżyciami z pobytu w klasztorze na Jaszczurówce m.in. spotkaniem z pp. Janem Pawłem II. Przekazanie rulonu z intencjami i przesłania siostrze przełożonej Urszulanek,  zakończyło pielgrzymkę w Zakopanem. Dzięki Opiece Boskiej za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II wszyscy szczęśliwie powrócili do swoich domów. Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy udzielili wsparcia tej pięknej inicjatywie.
Link do zdjęć i filmu.
http://www.youtube.com/watch?v=CQy-SNdRG3A

Prezes POAK  – Stefan Wieczorek