poniedziałek, 15 września 2014

V JARMARK ŚWIĘTYCH FILIPA I JAKUBA W ŻORACHW pierwszą sobotę września, miał miejsce piąty już Jarmark św. Filipa i Jakuba. Organizatorzy wydarzenia (Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i grupy działające przy parafii oraz Rady Dzielnic 700-lecia, Korfantego, Śródmieście i Zachód oraz MOK) włożyli naprawdę sporo pracy, a także serca, by wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Tego dnia każdy uczestnik mógł poczuć się jak obywatel średniowiecznego miasteczka. Naprzeciw kościoła ustawione zostały kramy z najróżniejszymi wyrobami, obsługiwały je panie odziane w starodawne stroje, natomiast w tle brzmiała spokojna, średniowieczna muzyka. Na straganikach można było znaleźć tradycyjnie już ciasta parafian, wypiekane tylko raz w roku specjalnie na tą okazję ciasto św. Filipa i Jakuba, mięsiwa z rusztu, żurek, chleb ze smalcem, napoje, pamiątki, domowe przetwory, zioła św. Franciszka, a także książki, które rozchodziły się jak ciepłe bułeczki.

Na scenie trwała część artystyczna. Między innymi tutejsza oaza pokazała publiczności kilka krótkich, przezabawnych wystąpień. Scena gościła wielu artystów – młodych, utalentowanych gitarzystów, rozśpiewanych wokalistów i dostojnie brzmiący chór kościelny z Rybnika. W przerwach, między występami, młodsza część uczestników Jarmarku uczyła się średniowiecznych tańców. Młodzież mogła popisać się swoją wiedzą o Janie Pawle II w  Konkursie Wiedzy Religijnej „Jeden z Dziesięciu”. Ks. Michał Przybylski prowadził licytację podarowanych przedmiotów. Organizowane były też konkursy z nagrodami jak „rzut sakiewką oraz liczne konkursy i zajęcia plastyczne oraz sportowe dla dzieci.
Jednocześnie z drugiej strony najstarszej żorskiej świątyni toczyło się prawdziwe, mieszczańskie życie! Uczestnicy mogli wejść do wioski średniowiecznych rzemieślników, a także do wioski rycerskiej, gdzie nowością był średniowieczny teatr kukiełkowy.
Wydarzenie miało swoje uroczyste zakończenie Mszą Świętą z udziałem zespołu „Villanella” pod dyrekcją Dagmary Świtacz.
V jarmark pozwolił zjednoczyć parafian przy wspólnym dziele. Kolejny raz udało nam się pokazać radosne oblicze chrześcijaństwa i wielkie zaangażowanie na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II i parafialnej ochronki dla dzieci. Z kramów uzyskano dochód w wysokości niemalże 14 000 zł, które po połowie przekazano na cele statutowe wspomnianych organizacji. Jednocześnie dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się realizacji tego pięknego parafialnego święta – zwłaszcza osobom bezpośrednio zaangażowanym w organizację oraz sponsorom, bez których realizacja byłaby bardzo utrudniona.
Relacja filmowa na parafialnej stronie internetowej: filipjakub.webon.pl

Tekst: Grzegorz Mularczyk